Odchudzanie

Jakich zasad przestrzegać, by mieć szczupłą sylwetkę?

kobieta cwiczaca

Niemal każda kobieta pragnie mieć szczupłą sylwetkę, jednak jej osiągnięcie i utrzymanie często wymaga wytrwałości i wysiłku. Szypuła wysportowana sylwetka jest oznaką zdrowia i pozwala lepiej poczuć się we własnym ciele. Co robić, aby mieć szczupłą figurę? Poznaj kilka niezwykle cennych wskazówek.

Włącz ruch do swojej codziennej rutyny

Jak utrzymać szczupłą sylwetkę? Regularny wysiłek fizyczny pozwala pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i wzmocnić mięśnie. Poprawia także metabolizm, funkcjonowanie organizmu oraz ogólne samopoczucie. Osoby, które wykonują trening kilka razy w tygodniu, lepiej śpią w nocy i mają więcej energii w ciągu dnia. Zatem, jeśli zastanawiasz się, jak być szczupłą, uwzględnij wśród swoich codziennych obowiązków trening. Motywacja jest bardzo ważna w procesie budowania szczupłej figury, jednak zwykle z czasem słabnie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ułożenie planu treningowego i umieszczenie go w widocznym miejscu.

Obecnie panuje moda na szczupłą sylwetkę, jednak pamiętaj, aby nie zaczynać od razu od bardzo angażujących i trudnych do wykonania ćwiczeń. Ból mięśni po wysiłku może skutecznie Cię zniechęcić do dalszej aktywności, a wtedy zapewne porzucisz marzenia o szczupłej sylwetce. Trening powinien stanowić formę rozrywki i być przyjemny, a jednocześnie wymagać odpowiedniego wysiłku. Możesz zacząć od wykonywania ćwiczeń w domu albo włączyć do swojej codziennej rutyny poranny lub wieczorny jogging. Innym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia na siłowni albo skorzystanie z porad trenera personalnego.

Ciało szybko przyzwyczaja się do wysiłku, więc aby zbudować szczupłą sylwetkę, zwiększaj poziom trudności ćwiczeń. Najskuteczniej pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów trening interwałowy, ponieważ angażuje niemal wszystkie partie mięśniowe. Połącz ten rodzaj wykonywania ćwiczeń z treningiem siłowym, by uzyskać szczupłą umięśnioną sylwetkę.

Zadbaj o zdrową i zrównoważoną dietę

Wykonywanie ćwiczeń to niezwykle istotny element dotyczący utrzymania szczupłej sylwetki. Jednak bardzo ważna (jeśli nie najważniejsza) jest zdrowa dieta. Zadbaj o obecność warzyw i owoców w swoim jadłospisie. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste zamiast pszennego — jest ono bardziej sycące, więc dłużej nie będziesz odczuwała głodu. Włącz do diety produkty bogate w białko, które pomogą Ci zbudować tkankę mięśniową. Nie zapominaj także o dostarczaniu organizmowi węglowodanów. Stanowią one źródło energii, gdy podejmujesz wysiłek fizyczny. Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj spożycie cukru, a znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać szczupłą sylwetkę. Pamiętaj również o produktach bogatych w błonnik, które regulują pracę jelit.

Pamiętaj o piciu wody

Woda skutecznie wspomaga odchodzenie i pomaga w utrzymaniu szczupłej figury, dlatego codziennie wypijaj co najmniej 1,5 litra tego życiodajnego płynu. Dzięki temu usprawnisz wypłukiwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Postaw na deficyt kaloryczny

Zależy Ci na bardzo szczupłej sylwetce? W utracie masy ciała istotny jest również deficyt kaloryczny. Nie chodzi o odmawianie sobie jedzenia, ale ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Oblicz swoje codzienne zapotrzebowanie na energię na podstawie masy ciała, wieku, wzrostu i trybu życia, a następnie zmniejsz uzyskaną liczbę o 250-300 kalorii. Pamiętaj, aby zawsze ograniczać spożycie węglowodanów, a nie białka i tłuszczu. Białko jest bowiem budulcem mięśni, natomiast w tłuszczach rozpuszcza się wiele witamin.

Utrzymanie szczupłej sylwetki może wydawać się trudne, jednak w dużej mierze polega po prostu na zmianie nawyków żywieniowych i aktywnym trybie życia.

Podziel się:

3 comments

 1. Gaja 27 stycznia, 2023 at 07:19 Odpowiedz

  Zdrowa dieta, odpowiednia dawka ruchu i dużo wody to podstawa szczupłej sylwetki. Nie ma sie co oszukiwać, nie ma magicznych sposóbów, żeby ją uzyskać…

  • lol@ 8 marca, 2023 at 08:33 Odpowiedz

   Całkowicie się zgadzam, tylko przestrzeganie tych zasad pozwoli mieć szczupłą sylwetkę! Nie ma drogi na skróty przy odchudzaniu!

 2. Sara 14 marca, 2023 at 10:37 Odpowiedz

  Warto mówić o intuicyjnym jedzeniu, mówimy tyle o dietach a o tym nie, a mam wrażenie że to wręcz podstawa! Łatwiej nam będzie zachować szczupłą sylwetkę jak będziemy słuchać swojego ciała 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *