DietyOdchudzanieZdrowe odżywianie

Redukcja masy ciała poprzez zdrowe odchudzanie

warzywa na planszy do szachów

Odchudzanie jest tematem zawsze na czasie, problem redukcji masy ciała dotyczy zarówno osób otyłych, jak i tych, które nie mają znacznej nadwagi, a mimo to chciałyby zrobić coś, aby ich sylwetka nabrała jeszcze bardziej smukłych kształtów. Aby jednak odchudzanie nie przyniosło nam szkody, musimy podejść do tego rozsądnie. Jak więc pozbyć się zbędnych kilogramów w zdrowy sposób, bez obawy o wystąpienie efektu jo-jo?

Gdzie szukać pomocy w odchudzaniu?

Wiele osób ma za sobą liczne próby zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Bardzo często chcąc osiągnąć cel, sięgamy po różnego rodzaju diety, dzięki którym rzekomo możemy schudnąć nawet kilka kilogramów tygodniowo. Zdarza się, że efekt jest znacznie mniej spektakularny, niż ten, którego oczekiwaliśmy lub po krótkim czasie od powrotu do starych nawyków żywieniowych nasza waga wraca do poprzedniego stanu bądź jest jeszcze gorzej. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zasięgnąć porady dietetyka, lub tez wybrać się na turnus odchudzający do sanatorium. Bardzo dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z zasadami zdrowego odchudzania, o których można przeczytać m.in. pod adresem medicalsensus.pl/artykuly/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania.html.

podobny temat:  Jaka dieta na redukcję? Odchudzanie a deficyt kaloryczny

Zdrowe odchudzanie – na czym polega?

To, czy jesteśmy zdrowi zależy w dużej mierze od tego jak się odżywiamy. Obecność różnego rodzaju składników i mikroelementów w naszej diecie jest niezwykle ważna, dlatego też podczas odchudzania powinniśmy dbać o to, by nasze posiłki miały odpowiednie wartości odżywcze. Wiedza dotycząca dietetyki wciąż się poszerza i warto z niej czerpać, aby na stałe zmienić swoje niezdrowe nawyki żywieniowe.

W ostatnich latach obalonych zostało także kilka mitów dotyczących odchudzania. Jednym z nich było to, że aby schudnąć powinno się całkowicie zrezygnować z tłuszczy. Tymczasem tłuszcze są niezbędne, aby m.in. przyswajać witaminy. Innym mitem jest możliwość spożywania nieograniczonej ilości owoców. Otóż posiadają one cukry proste, które są bardzo łatwo przyswajalne, dlatego też należy je jeść z umiarem. Bardzo istotną rolę w procesie chudnięcia odgrywa także picie wody. Każdego dnia powinniśmy przyswajać około 2-3 litry płynów, z czego większość powinna stanowić woda mineralna niegazowana.

brokół z metrem krawieckim.

Jak wytrwać w postanowieniach związanych z dietą?

Bez wątpienia ogromną rolę odgrywa motywacja, jednak tego większości osób z nadwagą nie brakuje. Samo przejście a dietę nie jest najtrudniejszym zadaniem, gorszym wyzwaniem jest wytrwanie w swoich postanowieniach. Trzeba pamiętać, że zrównoważona dieta nie da nam spektakularnych efektów i może być tak, że początkowo będziemy widzieli wyraźny spadek wagi, jednak z czasem kilogramy będą ubywać coraz wolniej. Nie jest to jednak nic złego, wręcz przeciwnie. Powolna redukcja masy ciała chroni nas przed efektem jo-jo.

podobny temat:  Dlaczego nie mogę schudnąć? 5 powodów dlaczego pomimo diety i ćwiczeń nie chudnę?

W jaki sposób monitorować swoje postępy? Niektórzy wolą obserwować swoje wyniki sprawdzając liczbę, którą podaje im waga, inni mirzą obwody, np. w talii, biodrach czy udach. Oba sposoby są dobre, jednak nie należy robić tego zbyt często. Aby się nie zniechęcić, dobrze jest sprawdzać swoją wagę lub obwody maksymalnie raz w tygodniu.

Podziel się:

1 comment

  1. Tereska Jabłońska 4 lutego, 2019 at 21:49 Odpowiedz

    Zdrowe odchudzanie to może i skuteczna metoda ale ciężko wytrwać w postanowieniu i zmienić coś do czego się przywykło :/

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *