Odchudzanie

Szczupła i zdrowa sylwetka. Na co uważać przy odchudzaniu?

Metr krawiecki na widelcu

Niektórzy muszą schudnąć z powodów zdrowotnych, inni chcą po prostu lepiej wyglądać. Część osób myśli, że wzmożona aktywność wystarczy, ale okazuje się, że odchudzanie wcale nie jest takie łatwe, a zrzucanie kilogramów bez odpowiedniej wiedzy może nam narobić więcej szkód niż pożytku. Dowiedz się, jak w bezpieczny sposób uzyskać zdrową sylwetkę.

Jak szybko schudnąć?

Najważniejsze przy odchudzaniu jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Musimy wiedzieć, jaka jest nasza podstawowa przemiana materii i całkowita i na jej podstawie wyliczyć ile kalorii powinniśmy spożywać, by utrzymać szczupłą sylwetkę. Można to wyliczyć samemu, z pomocą kalkulatorów dostępnych online, ale lepiej jest udać się do dietetyka, który w obliczeniach weźmie pod uwagę naszą aktywność fizyczną, wiek, jak i nasze choroby.

Kiedy już zaczniemy walczyć o szczuplejszą sylwetkę, trzymajmy się określonych porcji i ustalmy swój harmonogram dnia, będzie nam dużo łatwiej schudnąć, jeśli będziemy jeść o stałych porach, ponieważ dieta będzie dla nas łatwiejsza. Z początku może być trudno, ale nie poddawajmy się, utrwalenie nowych nawyków zajmuje mniej więcej miesiąc, jeśli uda nam się tyle przetrwać – dalej będzie już łatwiej!

Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest aktywność fizyczna. Zrzucenie kilogramów tylko z pomocą diety jest możliwe, ale jeśli dodamy do niej aktywność fizyczną, to możemy spodziewać się szybszych rezultatów.

Na co uważać przy odchudzaniu?

Wiele osób drastycznie ogranicza ilość przyjmowanych kalorii, co jest błędem. Panie często stosują głodówki z nadzieją, że upragnione efekty szczupłej sylwetki będą lepsze i szybsze, rzeczywiście może tak być. Tyle że po pierwsze, jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia, a po drugie, po osiągnięciu idealnej wagi zazwyczaj wracamy do naszych poprzednich nawyków, co skutkuje efektem jojo i powrotem utraconych kilogramów. Do diety trzeba podchodzić rozsądnie i nie spieszyć się. Dużo lepsze efekty osiągniemy, zmieniając nasze nawyki żywieniowe, szybkie diety nie będą pomocne.

Jakich produktów unikać na diecie?

Dieta sprzyjająca odchudzaniu może być łatwa, jeśli postaramy się zmienić nasze nawyki żywieniowe. Trzeba tylko pamiętać, że są produkty, których powinniśmy się wystrzegać. Produkty, które sprzyjają tyciu to:

Cukier

Bardzo łatwo jest przekroczyć dzienne zapotrzebowanie cukru, ponieważ znajduje się w wielu produktach, lepiej jest więc zrezygnować ze słodzenia herbaty.

Słone przekąski

Chipsy i chrupki to najczęstsze smakołyki, po jakie sięgamy, niestety często są wysokokaloryczne i nie mają w sobie wielu substancji odżywczych.

Słodycze

Podobnie jak z cukrem i przekąskami, to puste kalorie, które nie wnoszą niczego pozytywnego do naszej diety.

Owoce i napoje owocowe

Soki często mają w sobie dużo cukru, podobnie z owocami, warto je jeść, bo mają wiele witamin, ale trzeba jednak pilnować kaloryczności, bo jedząc owoce, łatwo jest przekroczyć nasz deficyt kaloryczny.

Alkohol

Napoje wyskokowe kojarzą nam się z nagrodą i chwilą relaksu, mało kto, zwraca uwagę na to, jak bardzo jest kaloryczny, zaburza poziom insuliny we krwi, co skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej, a dodatkowo spowalnia nasz metabolizm i pobudza apetyt.

Przy odchudzaniu kluczowa jest dieta, musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Równie ważna jest aktywność fizyczna, tylko dzięki temu możemy zachować zdrową i szczupłą sylwetkę.

Podziel się:

2 comments

  1. Emilia 18 sierpnia, 2022 at 12:29 Odpowiedz

    „Jak szybko schudnąć?” Jak dla mnie to powinno być „Jak szybko i zdrowo schudnąć?”, bo macie Państwo bardzo wartościowe rady, ale jak ktoś szuka głodówek i innych diet-cud to będzie zawiedziony.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *