DietyOdchudzanieZdrowe odżywianie

Odchudzanie po 40 – najważniejsze zasady

Kobieta w stroju sportowym

Przekroczyłaś magiczna granicę 40-stu lat i widzisz, że Twoje ciało powoli się zmienia? Marzysz o tym, żeby zrzucić kilka kilogramów i odzyskać szczupłą sylwetkę, ale obawiasz się, że to już nie możliwe? Na szczęście nie ma rzeczy nie niemożliwych, a my podpowiemy Ci jak schudnąć po 40-tce!

Dlaczego trudniej schudnąć po 40-tce?

Wiele kobiet po czterdziestym roku życia zauważa, że zaczyna przybierać na wadze, mimo iż nie zmieniły swojego trybu życia, ani nawyków żywieniowych. Wpływ ma na to wiele czynników, w tym spowolnienie procesów metabolizmu oraz zmiany hormonalne. Zmniejsza się ilość hormonu hamującego apetyty (leptyna, za to przybywa męskich hormonów, które powodują przyrost tkanki tłuszczowej w górnych partiach ciała. Jeśli w tym czasie nie zadbamy o siebie odpowiednio, to zmaleje nasza masa mięśniowa, a tym samym metabolizm jeszcze bardziej zwolni.

Jak zapobiec przybieraniu na wadze po 40-tce?

Niektóre zmiany zachodzące w naszym ciele są nieuniknione. By jednak zminimalizować ich wpływ na nasz wygląd i samopoczucie, musimy zacząć jak najszybciej przeciwdziałać. Zanim nasza nadwaga stanie się faktem, warto wprowadzić więcej aktywności fizycznej do swojego życia. Nawet jeśli do tej pory sport nie był Twoim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, to teraz powinnaś to zmienić. Warto zacząć uczestniczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu w zajęciach klubu fitness lub uprawiać jogging albo jeździć na rowerku stacjonarnym. To pozwoli pobudzić nasz zwalniający metabolizm, a dodatkowo sprawi, że będziemy miały więcej energii na co dzień i lepszą kondycję. Warto również lepiej przyjrzeć się temu, co jemy i ograniczyć zdecydowanie niezdrowe produkty.

podobny temat:  Nike Roshe Run czy Adidas ZX Flux? Które buty lepsze na siłownię i fitness?

buty sportowe i hantle

Jak schudnąć w tym wieku?

Jeśli zdałyśmy sobie sprawę ze zmian zachodzących w organizmie zbyt późno, i w naszym ciele zdążył już zgromadzić się nadprogramowy tłuszcz, to trzeba zdecydowanie zacząć działać. Zanim wcielimy w życie jakikolwiek plan, zdecydujemy się na zachwalaną w internecie dietę „cud”, powinnyśmy na spokojnie przeanalizować sytuację. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoją kondycję zdrowotną i w sytuacji, gdy chorujemy np. na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy, warto omówić plan diety oraz planowaną aktywność fizyczną z lekarzem. Niezwykle ważne jest, aby podejść do odchudza z dużą dozą zdrowego rozsądku oraz cierpliwości. Spadek wagi nie powinien być zbyt szybki, gdyż skóra w tym wieku nie jest już tak elastyczna i mogą pojawić się zmarszczki, a ponadto grozi nam efekt jo-jo.

Jakie zmiany należy wprowadzić w swoim jadłospisie?

Zanim podejmiemy się stosowania jakiejś restrykcyjnej diety, powinnyśmy próbować na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Rezygnujemy zatem przede wszystkim ze spożywania cukrów prostych, a więc słodyczy, słodzonych napojów i dżemów. Niezdrowe przekąski lepiej zastąpić świeżymi owocami i warzywami. Bardzo negatywny wpływ na nasz organizm mają także wszelkie wysokoprzetworzone produkty i fast-foody. Białe pieczywo najlepiej zastąpić pełnoziarnistym, co pobudzi przemianę materii.

podobny temat:  Co ćwiczyć aby schudnąć? Popularne i skuteczne ćwiczenia, które wspomagają odchudzanie
Podziel się:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *