Diety

Skuteczne diety na wiosnę – 5 diet

Kobieta mierząca obwód talii

Chyba żadna pora roku nie sprzyja tak jak wiosna zadbaniu o własną formę. Wiele osób decyduje się też w tym czasie na stosowanie różnego rodzaju diet. Ten artykuł przedstawia 5 skutecznych i przyjemnych diet, które dodadzą Ci energii, a co najważniejsze – szybko odchudzą.

Dieta wysokobiałkowa

Dieta wysokobiałkowa często jest mylona z dietą dr Dukana, jednak niewiele ma z nią wspólnego. Tym, co wyróżnia tę dietę jest fakt, że jest ona całkowicie bezpieczna, pozwala schudnąć nawet do 5 kilogramów miesięcznie. Stosowanie diety wysokobiałkowej polega na rezygnacji z węglowodanów i cukrów zawartych w pożywieniu. Jednak nawet małe pofolgowanie sobie może tu zniweczyć cały wysiłek dotychczasowej diety.

Ten sposób odchudzania działa na dwóch etapach – pierwszy powoduje utratę kilogramów, drugi pomaga utrzymać wagę. Podczas stosowania tej diety możesz jeść mięso, owoce morza, jajka, sery i twarogi oraz warzywa nie zawierające skrobi.

Dieta garstkowa

Niestety jest to dieta dla osób, które potrafią sobie odmówić zjedzenia dużych porcji. Podczas tej metody odchudzania jednorazowo należy zjeść garstkę pokarmu czyli tyle, ile mieści się na dłoni. Z tej diety powinny skorzystać osoby, które mają problem z zachowaniem umiaru podczas jedzenia, ale także takie, które lubią próbować nowych smaków. Dieta ta bowiem niczego nie ogranicza, jedynie zmienia proporcje posiłków. Samo jedzenie musi jednak być wartościowe, co oznacza spożywanie ciemnego pieczywa, chudych mięs, chudego nabiału, warzyw i owoców. Warto także, stosując ten sposób żywienia, wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie i ograniczyć spożywanie soli oraz cukru.

podobny temat:  Jak oczyścić organizm z toksyn?

Dieta paleo

Ta dieta przywołuje wspomnienia z czasów naszych przodków – polega bowiem na jedzeniu żywności nieprzetworzonej, chudego mięsa, dziko rosnących owoców i warzyw z własnego ogrodu. Dieta paleo nastawiona jest na zaspokojenie prawdziwych biologicznych potrzeb, pomaga też pozbyć się wielu nabytych chorób. Powinny ją stosować osoby, które czuja się osłabione, odnotowały spadek formy i energii.

W pierwszym okresie wdrażania w życie diety paleo chudnie się bardzo szybko – mogą to zaobserwować szczególnie ludzie otyli. W późniejszym czasie usuwanie zbędnych kilogramów odbywa się już w swoim tempie. Cechą charakterystyczną tej diety jest to, że spożywane węglowodany pochodzą wyłącznie z warzyw i owoców. Podczas stosowania diety paleo nie wolno jeść serów ani warzyw strączkowych, pić mleka i kefirów, doprawiać potraw solą. Dieta paleo obejmuje też całkowitą rezygnację z cukrów

.

Sałatka owocowe-warzywna

Dieta fleksitariańska

Jest to stosunkowo nowa dieta, która przejęła wiele z wegetarianizmu, jednak dopuszcza zjedzenie „od czasu do czasu” kawałka mięsa czy ryb. Podstawą tej diety są ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce, nabiał oraz jaja. Dieta ta sprzyja zdrowiu dzięki ograniczeniu cholesterolu w posiłkach, bogata jest natomiast w produkty zawierające błonnik. Oczywiście, zjedzenie okazjonalnie białego mięsa jest tutaj dopuszczalne. Podczas stosowania diety wegetariańskiej może dojść do niedoborów żelaza lub białka w organizmie, natomiast dieta fleksiteriańska pozwala na uzupełnienie tych składników.

podobny temat:  Tętno a spalanie tłuszczu. Jak wysokość tętna podczas ćwiczeń wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej?

Dieta DASH

Dieta ta zalecana jest głównie dla osób, które mają problemy z sercem. Polega ona na jedzeniu ryb w każdej postaci – smażonych, duszonych, gotowanych, na spożywaniu warzyw i owoców (4-5 razy dziennie) , produktów zbożowych. Podstawę diety DASH stanowi także jedzenie nabiału i to w dużych ilościach. Dieta ta dopuszcza także spożywanie naturalnych, zdrowych tłuszczy pochodzących z oliwy z oliwek czy orzechów.

Stosując tę dietę możemy głównie liczyć na poprawę ogólnego stanu zdrowia, ponieważ jej założeniem nie jest tylko i wyłącznie utrata kilogramów. Ważne by stosując dietę DASH nawadniać organizm i dodawać do potraw przyprawy orientalne ograniczając tym samym sól i słodycze.

Podziel się:

1 comment

  1. Dama Pik 22 lutego, 2019 at 22:32 Odpowiedz

    Nikt nie doprecyzował w czyjej dłoni ma być miarka diety garstkowej. Poproszę męża o wydzielanie mi porcji posiłków.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *