Dieta wegetariańska, wegańska, flexitarianizm… na czym polegają popularne diety
Dieta to popularne pojęcie, które używane jest do określenia sposobu odżywiania. Najczęściej odnosi się ją do diet odchudzających, jednak w rzeczywistości dotyczy ogółu stylu życia, przez co można wyróżnić różne jej rodzaje. Wśród nich dużą popularnością cieszą się diety – wegetariańska, wegańska czy flexitarianizm. Czym są? Na czym polegają?
- Jakie są rodzaje diet?
- Czym jest flexitarianizm?
- Czym charakteryzuje się dieta wegetariańska?
- Czym cechuje się dieta wegańska?
Jakie są rodzaje diet?
Nie ma jednej diety, a ich rodzajów jest naprawdę wiele. Wbrew potocznemu rozumieniu, nie dotyczy też odchudzania, a ogólnie pojętego stylu życia. Wyróżnia się cztery podstawowe podziały na: dietę zwyczajową (podstawową), alternatywną, leczniczą/terapeutyczną oraz doświadczalną. Popularny sposób odżywiania, do którego zalicza się choćby wegetarianizm, weganizm, flexitarianizm, powiązane są właśnie z dietą alternatywną. Polega ona na świadomym eliminowaniu niektórych produktów żywnościowych i sposobów ich przygotowania. Czym się charakteryzują?
Czym jest flexitarianizm?
Jednym z mniej znanych, ale często stosowanych diet jest flexitarianizm. Pod tym dość enigmatycznym pojęciem kryje się po prostu elastyczny wegetarianizm. Osoby decydujące się na ten sposób odżywiania w znacznym stopniu ograniczają spożycie mięsa, jednak nie eliminują go całkowicie – po prostu sięgają po nie rzadziej i zazwyczaj wybierają tylko te wysokiej jakości. To ciekawe pojęcie, z którym mógł się spotkać każdy z nas, choć mało kto kojarzy nazwę tej diety, a więcej o flexitarianizmie przeczytasz w publikacji na gar.com.pl. Może się okazać, że wielu z nas stosowało zasady żywienia tego typu i nawet nie miało pojęcia o tym.
Czym charakteryzuje się dieta wegetariańska?
W diecie wegetariańskiej mamy do czynienia ze świadomym oraz celowym zaprzestaniu spożywania mięsa, w tym także ryb i owoców morza. Czasem, choć nie zawsze, może wiązać się z wyłączeniem także innych produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (smalec, żelatyna). Wegetarianizm pierwotnie pojawił się w okolicach Indii, gdzie powstał z powodów religijnych, w Europie zawitał później, na celu mając pobudki etyczne. Osoby wybierające wegetarianizm mogą jednak kierować się też innymi powodami jak moralność, zdrowie, ekologia czy ekonomia.
Czym cechuje się dieta wegańska?
Dieta wegańska jest ściśle powiązana z dietą wegetariańską, jednak znacząco rozszerza grupę produktów wyłączonych ze spożycia. W tym przypadku odrzuca się nie tylko produkty mięsne, ale też i całą żywność pochodzenia odzwierzęcego, w tym jaja i nabiały. Może być wybierana ze względów zdrowotnych czy ekologicznych, ale zdecydowanie częściej pobudką są względy etyczne, duchowe, religijne oraz społeczne. W wersji etycznej to nie tylko dieta, ale często też styl życia, ponieważ dotyczy nie tylko żywności, ale i rezygnacji z innych produktów odzwierzęcych – kosmetyków, futer oraz rozrywek, w których główną rolę odgrywają zwierzęta (zoo, cyrki, polowania). Samo pojęcie, jak i filozofia weganizmu jest stosunkowo nowe, ponieważ narodziło się w latach 40. XX wieku.