Moda i uroda

Jak dobrać gorset pod sukienkę?

gorsety

Gorsety, kojarzone przez wielu z nas z filmami kostiumowymi, wcale nie są reliktem. Dzisiaj również są bardzo popularne, ponieważ świetnie modelują sylwetkę, a dodatkowo same w sobie mogą świetnie wyglądać. Idealnie sprawdzą się do wieczorowej stylizacji. Jak dobrać gorset pod sukienkę?

Gorset – modne wzory na przestrzeni lat

Gorset to część garderoby znana kobietom już od końca XIV wieku. Wówczas gorsety miały za zadanie wyszczuplić sylwetkę, usztywnić postawę, a także zakryć jak najwięcej ciała. Tak było w średniowieczu – na przestrzeni lat modele gorsetu zmieniały się wraz z obowiązującą modą. W XVII i XVIII wieku miały znacząco wysmuklić sylwetkę (co często było przyczyną deformacji żeber i chorób płuc) i podnieść biust; wiek później miały za zadanie głównie spłaszczać brzuch i klatkę piersiową.

Wraz z emancypacją kobiet, gorsety zanikły i zastąpiono je biustonoszami. Do łask powróciły z latach osiemdziesiątych za sprawą projektanta mody Jean – Paula Gaultiera, który nadał im nieco erotycznego charakteru. Współczesne gorsety mają za zadanie delikatnie modelować sylwetkę, jednak nie ma już mowy o szkodliwym dla zdrowia spłaszczaniu brzucha czy deformacji talii.

podobny temat:  Co ćwiczyć aby schudnąć? Popularne i skuteczne ćwiczenia, które wspomagają odchudzanie

Jak dobrać wygodny gorset pod sukienkę?

Aby dobrać gorset, który będzie pasował do sukienki, należy przede wszystkim pamiętać o wygodzie. Jeśli chcemy spędzić wieczór w kwitnącym nastroju, a przy tym dobrze wyglądać, ważne jest, aby gorset nie krępował naszych ruchów. Stąd niepolecane są gorsety wykonane ze sztywnych materiałów. Najlepsze będą elastyczne gorsety, które jednocześnie wymodelują Twoją sylwetkę.

Gorset należy dobrać do sukienki tak, aby dobrze układała się ona na naszym ciele. Sukienka z materiału opinającego wyklucza gorset z koronkami, suknia z dużym dekoltem z kolei będzie idealna, jeśli wybierzesz gorset, który podniesie biust.

Są również gorsety, które dodatkowo wyszczuplą lub podkreślą biodra, oraz wysmuklą talię. Każdy z nich należy dobrać do typu Twojej figury oraz kroju sukni, który zamierzasz włożyć.

Gdzie kupić gorset?

Kupienie dobrego gorsetu to nie lada wyzwanie. Odpowiedni gorset możesz znaleźć na przykład w sklepie z bielizną. W klasycznych sklepach znajdziesz zazwyczaj kilka modeli, które będą modne i wygodne. Możesz dobry gorset kupić również w Internecie, tutaj istnieje jednak ryzyko, że nie będziesz umiała dobrać wybranego modelu do swojej figury, jeśli nie przymierzysz tego elementu garderoby. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i wyczucia, aby dobrać gorset dla siebie, najlepiej będzie, jeśli udasz się do gorseciarki. To osoba, która zawodowo zajmuje się szyciem i doborem gorsetu do sylwetki. Przy pomocy gorseciarki dobierzesz gorset do typu swojej figury a także sukienki.

podobny temat:  Obozy kondycyjne, co dają? czego spodziewać się na obozach kondycyjnych?
Podziel się:

1 comment

  1. TeodozjuszK. 3 kwietnia, 2023 at 09:48 Odpowiedz

    A ja dalej nie wiem, jak można zakładać dodatkowy gorset pod sukienkę. Przecież wkładanie tylu warstw też może być uciążliwe, hmm? No nie jestem przekonany

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *