Moda i uroda

Wyszczuplający gorset pod sukienkę, gorset treningowy… Jakie są rodzaje gorsetów?

Rodzaje gorsetów

Gorsety to modny element garderoby, który święci ostatnio tryumfy. Dzisiaj gorsety nie są już niewygodnymi reliktami przeszłości, a elastyczną bielizną modelującą sylwetkę i poprawiającą ogólną postawę ciała.

Gorset pod sukienkę

Pośród różnych rodzajów gorsetów, ten, który wybierzemy pod sukienkę może być największym wyzwaniem. Szczególnie, jeśli chcemy przede wszystkim wyszczuplić ciało. W zależności od tego którą partię ciała chcemy wysmuklić, należy dobrać gorset, który będzie odpowiedni do naszych preferencji. Gorsety overbust modelują również biust, natomiast model underbust skupia się bardziej na wyszczuplaniu talii lub brzucha. Istnieją również gorsety midbust, które sięgają do połowy biustu.

Dobierając gorset pod sukienkę warto mieć pewność, że gorset jest uszyty z naturalnych materiałów. Warto także pamiętać, żeby gorset, który włożymy pod sukienkę nie miał za dużo koronek, a był w miarę cielisty. Jeśli sukienka jest obcisła, koronki będą wystawać i może to popsuć efekt, który chcemy uzyskać.

Gorset treningowy

Osobną kategorią są tak zwane gorsety treningowe. Obecnie przeżywają one, jeśli można tak powiedzieć, swoją drugą młodość. Taki gorset jest dzisiaj wykonany z mocnego, najlepiej oddychającego materiału, najczęściej jednak są to gorsety ortalionowe. Główne zadanie gorsetu to rzeźbienie figury i korzystny wygląd. Używanie gorsetu podczas ćwiczeń nie powoduje jednak wielu korzyści, które wspomagałyby trening. Jednym z plusów noszenia takiego gorsetu podczas treningu jest utrzymanie i stabilizacja postawy i prostego kręgosłupa. Może to znacząco ograniczać ruchy, jednak istnieje szansa, że wyrzeźbimy wybrane partie mięśni w oderwaniu na przykład od mięśni brzucha.

podobny temat:  Nike Roshe Run czy Adidas ZX Flux? Które buty lepsze na siłownię i fitness?

Inne rodzaje gorsetów

Oprócz gorsetów overbust czy underbust, istnieją również inne rodzaje gorsetów ze względu na model. Mamy więc tutaj na przykład gorsety Longline, które zgodnie z nazwą wydłużają talię. Nie wszystkie modele będą jednak dla wszystkich – niskie kobiety nie powinny ich używać, ponieważ może to być dla nich niewygodne. Kształt stożkowy mają natomiast gorsety typu Bodice/Stays, których ramiona zawiązane są na kokardę, a górna krawędź zakończona właśnie stożkowo. Istnieją także gorsety nakładane na sukienkę, co daje bardzo ciekawy efekt. Są również gorsety stylizowane, a pole do popisu może być w tym przypadku ogromne. Może to być gorset w stylu gotyckim, ludowym, w stylu lat dwudziestych…. Możliwości są różne.

Warto podkreślić, że gorsety to świetne rozwiązanie dla kobiet z dużym biustem, ponieważ odciążają one plecy i stabilizują postawę. Gorset może mieć różne kształty. Może być zakończony serduszkiem, albo w szpic, może także być prosty. Każdy gorset jest inny, a koronki i kolory tylko sprawią, że gorset sam w sobie będzie świetną ozdobą.

podobny temat:  Sukienka z koronki - jakie dodatki?
Podziel się:

1 comment

  1. Lila 6 marca, 2023 at 10:37 Odpowiedz

    Dla mnie najlepszym rodzajem gorsetu jest gorset treningowy, bo dużo czasu poświęcam właśnie na ćwiczenia 🙂 Bardzo dobrze stabilizuje

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *