DietyOdchudzanieZdrowe odżywianie

Typy zabiegów bariatrycznych: zmniejszanie żołądka, co jeszcze?

kobieta po schudnięciu

Niemalże każdy, kto zmaga się z nadwagą, marzy o tym, by schudnąć. Niestety, by pozbyć się nadmiaru kilogramów, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna. A co w przypadku otyłości? Tutaj problem jest znacznie poważniejszy. Często okazuje się bowiem, że konieczne będą bardziej inwazyjne działania. Mowa o chirurgicznych zabiegach bariatrycznych. Czym są? Odpowiadamy!

Zabieg bariatryczny – co to jest?

Zabieg bariatryczny to operacja, która nie jest niczym innym, jak chirurgicznym leczeniem otyłości. W przypadku takiej metody utrata wagi następuje dzięki ograniczeniu ilości pokarmu, jaki będzie w stanie przyjąć żołądek. Jest to doskonały sposób na to, by schudnąć, gdy inne sposoby zawodzą.

Wykonuje się go zazwyczaj w specjalistycznych klinikach, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu operacji. Chirurgia bariatryczna jest dziś na bardzo wysokim poziomie. Takie zmniejszanie żołądka i inne zabiegi bariatryczne w Clinicforyou pozwalają ograniczyć ilość spożywanego pokarmu, schudnąć i cieszyć się zdrowiem. Zwiększają komfort życia.

Zabiegi bariatryczne – rodzaje

Jak już wspomniano, operacje bariatryczne przeprowadza się po to, by ograniczyć ilość pokarmu, jaki będzie w stanie przyjąć żołądek. Jak tego dokonać? Popularnych jest kilka metod. Najczęściej umieszcza się w żołądku specjalny balon. Zabieg wykonywany jest przy pomocy gastroskopu. Zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe. Taki silikonowy worek po wprowadzeniu do żołądka napełnia się roztworem soli fizjologicznej. Dzięki niemu ma się uczucie sytości. To pozwala jeść mniej i chudnąć.

Innym zabiegiem bariatrycznym jest założenie na żołądek silikonowej opaski. Dzieli organ na dwie części. Pierwsza jest mniejsza, więc pozwala na szybsze uczucie sytości po jedzeniu. Plusem takiej metody jest to, że opaskę można zdjąć w każdym momencie.

Trzecia operacja bariatryczna polega na wykonaniu bypassu żołądka. Najczęściej zabieg jest przeprowadzany laparoskopowo. W górnej części żołądka wydziela się niewielki zbiornik, który łączy się z jelitem cienkim. Szybko się wypełnia, więc zjada się znacznie mniejsze ilości pożywienia. Ponadto dzięki połączeniu z jelitem, znacznie zmniejsza się ilość wchłanianych do organizmu kalorii.

Wykonać można też rękawową resekcję żołądka. W zasadzie to najpopularniejszy zabieg bariatryczny. Taka chirurgiczna metoda leczenia otyłości polega na wycięciu fragmentu żołądka. Pozostawiona objętość wynosi najczęściej około 100-150 mililitrów, co bezpośrednio przekłada się na ilość pokarmu przyjmowanego przez pacjenta w trakcie posiłku. Po takiej operacji żołądek nie wydziela już hormonu pobudzającego łaknienie, czyli greliny. To również przekłada się na mniejsze łaknienie i szybszą utratę kilogramów.

Kiedy operacja bariatryczna?

Operacja bariatryczna wskazana jest zwłaszcza wtedy, gdy pacjent zmaga się z otyłością olbrzymią, której towarzyszą inne dolegliwości, w tym cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby stawów. Wówczas nie ma co liczyć na tradycyjne formy odchudzania i należy działać.

A jak spada waga po operacji bariatrycznej? Wiele zależy od rodzaju zabiegu, jaki się wybierze. Jednak to nie wszystko. Należy wiedzieć, że konieczna jest specjalna dieta po operacji bariatrycznej. Często niezbędna jest współpraca z dietetykiem. Jednak gdy cierpi się na otyłość, w trosce o zdrowie, lepszy wygląd i samopoczucie, warto zdecydować się na zabieg bariatryczny.

Podziel się:

2 comments

  1. Bobek 17 września, 2021 at 10:43 Odpowiedz

    mam takiego kumpla – gruby jak cholera i cos mu ostatnio zdrowie szwankuje i tak se mysle ze moze taki zabieg to dla niego jakis ratunek jadlby mniej i schudl a potem pewnie i zdrowie by sie mu polepszylo no szkoda chlopa bo spoko ziomek a nie umie sobie poradzic

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *