DietyOdchudzanie

Sokoteriapia – odchudzanie sokami

soki owocowe i warzywne

Dużo mówi się na temat oczyszczania organizmu. Produkty spożywcze, które są dostępne w sklepach bardzo często zawierają niezdrowe dla nas substancje, które odkładają się w organizmie. Do tego, wraz ze zbliżającym się latem, rośnie nasza determinacja, by w wakacje mieć szczupłą sylwetkę. Czy można te dwie rzeczy połączyć? Odpowiedź brzmi: tak!

Czego możemy się spodziewać po odbytej sokoterapii? Na pewno będziemy mieli więcej energii, nasz organizm oczyści się ze złogów i toksyn, skóra będzie rozjaśniona, a do tego ubędzie nam kilka kilogramów. Najlepszym czasem na przeprowadzenie takiej diety jest wiosna oraz lato, kiedy mamy dostęp do dużej ilości różnorodnych warzyw i owoców, a przy tym mamy pewność, że są świeże. Na czym polega sokoteriapia? Przez siedem dni zastępujemy wszystkie posiłki sokami ze świeżych warzyw i owoców. Dzień zaczynamy od wypicia wody z cytryną, a śniadanie i kolejne posiłki to już wyciśnięte soki. Do południa mogą to być soki z owoców, później jedynie warzywne.

podobny temat:  Jak obliczyć zapotrzebowanie na kalorie?

Przepisy na soki odchudzające

W komponowaniu soków niezwykle liczy się różnorodność. Pijąc w kółko sok z tych samych warzyw lub owoców moglibyśmy nie wytrwać zbyt długo. Warto zatem eksperymentować i być otwartym na nowe smaki oraz nietypowe połączenia. Mamy dla Was kilka przykładowych przepisów:

  • pikantny sok warzywny: 4 średnie marchewki, garść liści szpinaku, dwie łodygi selera naciowego, garść pietruszki i kilka kropel tabasco;
  • sok owocowo-warzywny: średniej wielkości grejfrut, korzeń pietruszki, dwa średnie jabłka, garść winogron, kilka listków natki pietruszki;
  • sok orzeźwiający: zielony ogórek, jabłko i trzy łodygi selera naciowego;
  • sok imbirowy: ¼ średniego arbuza, jabłko, kilka plasterków świeżego imbiru, pół szklanki truskawek, pomarańcza i pół cytryny.

Na co uważać podczas detoksu sokami?

Należy pamiętać, że taka dieta nie jest dobra dla każdego. Osoby, które chorują na przewlekłe choroby takie jak cukrzyca lub nadciśnienie powinny podejść do sprawy bardzo ostrożnie, najlepiej konsultując tego typu dietę z lekarzem. Podobnie jest ze sportowcami oraz osobami pracującymi fizycznie. Sokoterapii nie trzeba stosować przez całe siedem dni, w niektórych przypadkach może wystarczyć weekend. Zrezygnować z tego typu detoksu powinny także kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież.

podobny temat:  Nike Roshe Run czy Adidas ZX Flux? Które buty lepsze na siłownię i fitness?

soki owocowe

Jak przygotować się do sokoterapii

Tak radykalna zmiana sposobu odżywiania, nawet jeśli ma trwać tylko kilka dni jest szokiem dla organizmu. Musimy więc przygotować się na to, że będziemy rozdrażnieni, zmęczeni, krótko mówiąc nasze samopoczucie może być nie najlepsze. Aby jak najlepiej się do tego przygotować, warto już około dwóch tygodni wcześniej zacząć zmniejszać kaloryczność posiłków. Należy także zrezygnować ze słodyczy oraz tłustych potraw i stopniowo wprowadzać coraz większą ilość warzyw. Trzeba być również przygotowanym na możliwe napady głodu podczas trwania diety.

Z drugiej jednak strony, jeśli uda nam się wytrwać, możemy liczyć na znaczną poprawę samopoczucia oraz utratę kilku zbędnych kilogramów. Ważne aby nie zaprzepaścić osiągniętego efektu jedzeniem fast foodów i innych niezdrowych posiłków.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *