Zdrowe odżywianie a odchudzanie – czego nie robić
Wiele osób planujących dietę zapomina, że odchudzanie to nie tylko unikanie tuczących i niezdrowych produktów, ale przede wszystkich, stosowanie się do pewnych reguł. Pomagają one nie tylko w rzuceniu zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim są bezpieczne dla zdrowia. Poznaj te zasady, czytając poniższy artykuł.
- Stwórz wartościowy jadłospis
- Pamiętaj o regularnych posiłkach
- Nie zapominaj o błonniku w diecie
- Zadbaj o właściwe nawodnienie
- Nie głódź się i nie narzucaj restrykcyjnych diet
Stwórz wartościowy jadłospis
Monotonne menu nie tylko powoduje niedobory pokarmowe, co ma niekorzystny wpływ na metabolizm. Ograniczając kalorie, należy pamiętać o wszystkich niezbędnych składnikach odżywczych oraz starać się stale urozmaicać swoją dietę. Jak wybierać wartościowe produkty oraz inne wskazówki na temat zdrowego odżywiania znajdziesz na medigo.pl. Pamiętaj, aby codziennie jeść produkty z różnych grup, które dostarczą organizmowi odpowiedniej ilości białka węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz minerałów.
Zatem w twojej diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak:
- Grubych kasz, pieczywa pełnoziarnistego, brązowego ryżu i płatków owsianych, będących źródłem węglowodanów złożonych, które wolno się wchłaniają, stopniowo uwalniając energię. Pobudzają przemianę materii i dostarczają witamin z grupy B. Unikaj węglowodanów prostych, czyli białego pieczywa, ciastek i słodyczy.
- Mleka i jego chudych przetworów oraz białego mięsa jak kurczak lub indyk i ryb, będących źródłem pełnowartościowego białka. Nie powinno również zabraknąć roślin strączkowych takich jak fasoli, cieciorki czy groszku, które są bogate w białko roślinne. Ponadto te produkty dają uczucie sytości i przyspieszają przemianę materii.
- Tłuszczy roślinnych, czyli oleju rzepakowego, oliwy z oliwek czy pestek słonecznika. Ogranicz tłuszcze zwierzęce i zastąp je chudymi zamiennikami jak np. jogurt zamiast śmietany, margaryna wysokogatunkowa zamiast masła albo drób i tłuste ryby morskie zamiast wieprzowiny. Zrezygnuj ze smażenia i przerzuć się na pieczenie, duszenie lub gotowanie na parze.
Pamiętaj o regularnych posiłkach
Podstawowa zasada zdrowego odżywania to regularność. Dziennie powinno się spożywać 4-5 posiłków co ułatwia organizmowi spalanie dostarczanych kalorii. Pominięcie nawet jednego posiłku sprawia, że kolejny po nim będzie zdecydowanie większy, niż powinien. Staraj się jadać o stałych porach, a ostatni posiłek zjedz na 2 -3 godzin przed snem. Oczywiście, powinien być lekki. Jedz powoli, gdyż mózg rejestruje uczucie sytości dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku. Jeśli po zjedzeniu nadal odczuwasz lekki niedosyt, to spokojnie. Tak musi być.
Nie zapominaj o błonniku w diecie
Błonnik jest bardzo ważny nawet nie dla samego procesu odchudzania, gdyż wchłania wodę, pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości, ale przede wszystkim, poprawia pracę jelit i pomaga oczyścić organizm. Najwięcej błonnika znajdziesz w produktach pełnoziarnistych oraz w warzywach i owocach. Mają go dużo maliny, jabłka, porzeczki, agrest, truskawki oraz kiwi.
Zadbaj o właściwe nawodnienie
Codziennym rytuałem bez względu na to, czy się odchudzasz, czy też nie, powinno być spożywanie wody w ilości ok. 2 litrów. Taka ilość wody nie tylko nadaje uczucie pełnego brzucha, ale sprzyja usuwaniu nadmiaru płynów gromadzących się w organizmie, powodujące wzrost wagi. Popijaj zieloną herbatę, która pobudza przemianę materii oraz działa pobudzająco. Będzie to idealna alternatywa dla kawy. Unikaj słodzonych napojów gazowanych, kartonowych soków owocowych oraz alkoholu. Okazjonalnie możesz się skusić na lampkę wytrawnego czerwonego wina lub półwytrawnego białego.
Nie głódź się i nie narzucaj restrykcyjnych diet
Głodówki czy restrykcyjne plany żywieniowe to najgorsze, co można sobie zrobić. Owszem, można zauważyć szybki spadek wagi, ale konsekwencje dla zdrowia i organizmu są niekiedy tragiczne. Takie diety mocno osłabiają organizm, pozbawiają go niezbędnych do normalnego funkcjonowania składników oraz uczy się go gromadzenia zapasów na tzw. czarną godzinę. Kiedy będziesz chciał wrócić do normalnego trybu jedzenia, wszystko, co zjesz, spowoduje automatyczny wzrost wagi, czyli wpadniesz w efekt jo-jo.