Moda i uroda

Jak opalać się bezpiecznie? Sekrety pięknej i zdrowej opalenizny

opalająca się kobieta

Sezon na opalanie się rozkwita w pełni latem, jednak jeśli wiosna jest słoneczna i ciepła, wiele osób zaczyna „pracować” na wakacyjną opaleniznę znacznie wcześniej. Delikatnie brązowy odcień skóry większość osób postrzega jako atrakcyjny, niestety jeśli nie zachowamy pewnych środków ostrożności i umiaru, to słoneczne kąpiele mogą okazać się dla nas bardzo niebezpieczne.

Niebezpieczeństwa związane z opalaniem się

Wylegiwanie się na słońcu jest niezwykle przyjemną czynnością, w końcu kto nie lubi czuć ciepła promieni słonecznych na swojej skórze? Opalanie się kojarzy nam się ze słodkim lenistwem i atrakcyjną opalenizną. Niestety może być też niebezpieczne. Jeśli nie zachowamy umiaru oraz odpowiednich środków bezpieczeństwa, to narażamy się na takie przykre konsekwencje, jak np. oparzenia słoneczne, przyśpieszony proces fotostarzenia się skóry czy zmiany nowotworowe. Co więc robić, aby się przed nimi ustrzec?

Jak opalać się zdrowo i bezpiecznie?

Wybierając się na plażę lub w jakikolwiek inne miejsce, w którym mogą dosięgnąć nas promienie słoneczne, powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Przede wszystkim obowiązkowo musimy włożyć jakieś nakrycie głowy, może to być lekki kapelusz, chustka lub czapka. Chodzi o to, żeby nie dopuścić do zbytniego nagrzania się organizmu, a zwłaszcza głowy, gdyż skutkiem tego może być udar słoneczny. Drugą ważną rzeczą są okulary przeciwsłoneczne, które chronią nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV. Trzecią bardzo istotną sprawą jest użycie kremu do opalania, który ochroni naszą skórę przed m.in. bolesnymi oparzeniami.

podobny temat:  Tętno a spalanie tłuszczu. Jak wysokość tętna podczas ćwiczeń wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej?

Kiedy nie wolno się opalać

Wiele osób nie bierze tego pod uwagę bądź zapomina, że istnieje wiele przeciwwskazań do zażywania kąpieli słonecznych. Lekarze zwracają uwagę, że unikać ekspozycje na promienie słoneczne powinny przede wszystkim osoby zażywające leki fotouczulające, leki hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne), czy środki moczopędne oraz przeciwgrzybiczne. W połączeniu ze słońcem niebezpieczne mogą okazać się również niektóre zioła oraz antybiotyk. Bardzo ważne jest również to, by wychodząc pierwszy raz na słońce nie przesadzić z długością opalania, gdyż skóra jest po zimie wyjątkowo wrażliwa.

okulary wodne i balsam do opalania

Jak zachować opaleniznę na dłużej?

Aby cieszyć się piękną opalenizną jak najdłużej, musimy właściwie zadbać o swoją skórę. Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, gdyż ma to ogromny wpływ na jędrność oraz nawilżenie skóry. Jeśli mowa o nawilżeniu, to oprócz kremów stosowanych podczas opalania, należy używać także balsamów nawilżających, szczególnie polecane są te z dodatkiem aloesu, alantoiny oraz mocznika. Tego typu preparaty warto stosować tuż po opalaniu oraz po każdej kąpieli i prysznicu.

podobny temat:  Jak się ubrać na siłownie?

Jeśli boimy się negatywnych skutków opalania, ale mimo to zależy nam na tym, aby nasza skóra była wyraźnie muśnięta słońcem, to możemy sięgnąć po inne środki. Nie chodzi tu o solarium, które jest również szkodliwe dla naszej skóry, a kremy i balsamy, które nadadzą naszej skórze brązowy odcień, czyli tzw. samoopalacze. Są one bezpieczne, a do tego nadają się do utrwalenia lub wzmocnienia naturalnej opalenizny.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *