Joga a odchudzanie. Jak schudnąć dzięki jodze?
Joga to jedna z tych aktywności fizycznych, które cieszą się niesłabnącą popularnością i zyskuje coraz większe grono osób ją uprawiających. Jej zalet nie da się przecenić i choć najczęściej interesuje się nią w celach utrzymania sprawności ciała, równie często wykorzystywana jest jako środek do zrzucenia wagi. Czy rzeczywiście, dzięki jodze można się odchudzić?
Czym jest joga?
Według tradycyjnej definicji joga to jeden z najstarszych systemów filozoficznych Indii, którego główną cechą było dążenie do uzyskania równowagi między ciałem, umysłem a duchem. Choć swoje korzenie ma w wierze hinduistycznej, joga zdecydowanie nie jest religią i wyrasta ponad nią, dzięki czemu każdy, niezależnie od wierzeń może ją praktykować. Podstawą jest uzyskanie wewnętrznej równowagi, poprzez ćwiczenia fizyczne i oddechowe, dzięki czemu dąży się do samodoskonalenia. Dla społeczności zachodniej joga to przede wszystkim forma aktywności, która pozwala na zachowanie dobrej kondycji ciała.
Czy dzięki jodze można się odchudzić?
Joga nie jest jednym systemem ćwiczeń i składa się z bardzo wielu różnych pozycji, które praktykowane regularnie i w sposób prawidłowy mogą znacznie wpłynąć na nasze zdrowie i sylwetkę. Odpowiedź więc na pytanie o to, czy dzięki takim ćwiczeniom można się odchudzić, jest jedna – tak, można. Oczywiście nie działa to od razu, a oddziaływanie nie jest tak bezpośrednio, ponieważ wiąże się ono z zupełnie innymi procesami. Przede wszystkim dzięki jodze możliwe jest wspomaganie trawienia i przyspieszenie metabolizmu. Dzieje się tak, ponieważ wysiłek fizyczny poniekąd wymusza na organizmie konieczność częstszej regeneracji, przez szybsze spalanie kalorii.
Jak joga wpływa na zdrowie?
Jeżeli planujemy zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, joga osiągnięcie tego celu nam po prostu ułatwi. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż jest to raczej działanie przy okazji, niż główna intencja tego systemu ćwiczeń. Warto przy tym pamiętać, że joga pomaga nie tylko schudnąć, więcej o jodze czytaj na joga.info.pl, z artykułami poświęconymi właśnie tej tematyce.
Wśród licznych pozytywnych efektów ćwiczeń, można wymienić choćby zlikwidowanie bóli stawów, kości czy głowy, zwiększenie wydajności mięśni i ścięgien czy ogólne uelastycznienie ciała. Joga wpływa także relaksująco, co pozwala zwalczyć depresję i uczucie stresu oraz lęku. Poprawia się także krążenie krwi, organizm jest lepiej dotleniony, a układ oddechowy działa sprawniej. Innymi słowy, wiąże się to z wieloma pozytywnymi skutkami, zarówno dla ciała, jak i zdrowia psychicznego.
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Właściwie do wyboru mamy dwie możliwości – ćwiczenie w domu lub w klubie jogi. To, jaką ścieżkę dla siebie wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb i umiejętności. Wiele informacji można znaleźć w sieci, w tym także filmy i nagrania pokazujące, w jaki sposób wykonywać poprawnie dane pozycje, jednak jeżeli jest się początkującym, warto w pierwszej kolejności udać się do specjalistów.
Odbycie kilku lekcji pod okiem trenera pomoże lepiej zrozumieć nam jogę i uniknie się popełniania błędów, które skutecznie uniemożliwią uzyskanie pożądanych efektów lub nawet zaszkodzą nam zdrowotnie. Gdy nabierze się większej wprawy, z powodzeniem ćwiczyć można także w domu, do czego wystarczy posiadać odrobinę miejsca i matę.
Czy warto ćwiczyć jogę na odchudzanie?
Oczywiście, że warto, choć nie wolno zapominać o tym, że odchodzenia dzięki jodze jest efektem dodatkowym i nie pojawia się od razu. Ta forma aktywności ma jednak wiele innych zalet, które wspomagają nasze ciało i umysł, co za tym już za sam ten fakt, warto zdecydować się, by zacząć ćwiczyć. Chcąc praktykować jogę, dobrze też wcześniej rozeznać się w temacie, aby wiedzieć, jak robić to poprawnie. Źle wykonywane ćwiczenia nie pomogą, a jeszcze zaszkodzą, co jednak dotyczy to każdej formy aktywności fizycznej.
Wydawało mi się, że joga jest zbyt „spokojna” by pozwalała spalać tkanę tłuszczową i że na niej to raczej nie bardzo da się schudnąć. Ale może joga pomaga zmienić nasze myślenie, dizęki czemu więcej się ruszamy…. i chudniemy.